איך למנוע מכל המשרד לקחת יום מחלה בבת אחת?

איך למנוע מכל המשרד לקחת יום מחלה בבת אחת?

מספיק שהמזכירה תגיע מצוננת, מספיק שהסמנכ"ל יתעטש במעלית, מספיק שהעובד החדש ממחלקת כספים ישתעל במטבחון – והופ, כל העובדים במשרד נדבקים. יום למחרת חצי מהם כבר לא יגיעו לעבודה, וביום שאחר כך כבר המשרד יעמוד ריק… אולי חוץ מעובד הניקיון שהתמזל מזלו לחבוש מסיכה כאשר אירעה ההידבקות ההמונית.

איך מונעים מכל המשרד לקחת יום מחלה בבת אחת? התשובה הכללית היא "שומרים על ניקיון משרדים". אבל למעשה ניתן לפרוט אותה לכמה פעולות פשוטות ובסיסיות שכל אחד יכול לעשות:

שמירה על ניקיון והגיינה ברמה האישית

  1. לשמור על היגיינת הידיים: לאחר כל פעם שאתם הולכים לשירותים, שטפו את הידיים במים ובסבון. למעשה, למה לחכות עד שתלכו לשירותים? ככל שתשטפו את הידיים בתדירות גבוהה יותר, כן ייטב. יתרה מזו, כדאי להצטייד בחומר מיוחד לניקוי ידיים, אלכוהול בשילוב ג'ל ניקוי, ולשמור כמה מגבונים לחים בהישג יד, לכל צרה שלא תבוא. אם נגעתם בציוד כלשהו שרבים נוטים לגעת בו, כגון מכונת הצילום המשרדית או מכונת הקפה המשותפת, שטפו ידיים היטב אחר כך.
  2. לשמור על היגיינת המזון: הגיע הזמן להפסקת הצהריים ואתם עומדים לחתוך סלט? שטפו היטב את הידיים, את הירקות, ורצוי גם את הסכין ואת קרש החיתוך. השתדלו שלא לגעת בשום דבר בין שטיפת הידיים לבין הכנת האוכל, לרבות השיער, האף או הפה, ועל אחת כמה וכמה אם אתם עומדים לחלוק את הסלט הזה עם חבריכם לעבודה. כמו כן כדאי להפריד בין מזון מבושל לבין מזון שאיננו מבושל באמצעות כלי אחסון שונים, לשטוף היטב את כלי האוכל בסוף הארוכה באמצעות מים וסבון, ואם אתם חושדים שמזון כלשהו איננו טרי או שתוקפו פג, אל תשמרו את החשדות לעצמכם אלא חילקו אותן עם חבריכם.
  3. לשמור על סביבת עבודה נקייה: קחו אחריות על סביבת העבודה האישית שלכם, ושימו לב במיוחד לפריטים שלפחות על פי המחקרים האחרונים נחשבים למזוהמים ביותר בחיידקים: שולחן העבודה, שפופרת הטלפון (אם יש לכם כזו), המקלדת והעכבר. כדאי מאוד לנקות את הפריטים הללו בתדירות קבועה באמצעות מגבון לח, רצוי אלכוהולי על מנת לקטול את הבקטריות, גם אם אף אחד לא משתמש בפריטים הללו מלבדכם.

שמירה על ניקיון והיגיינה ברמת המשרד

בנוסף לפעולות הפשוטות שפורטו לעיל, אותן יכול כל עובד לבצע מתוך אחריות אישית כלפי בריאותו ובריאות הסובבים אותו, יש גם פעולות שהנהלת המשרד יכולה לעשות באופן כללי. למשל, לשכור חברת ניקיון שתסייע בשמירה על ההיגיינה במקום העבודה.

למעשה, הרבה חברות לניקיון משרדים כבר מכירות את הנהלים הטובים ביותר שיוכלו לצמצם את התחלואה במקום העבודה – ולכן כל מה שנותר לעשות הוא לאחל שהמשרד יהיה היגייני ונקי, ושהבריאות תהיה איתנה.