האם עובש במשרד מסכן את בריאות העובדים?

האם עובש במשרד מסכן את בריאות העובדים?

עובש הוא שם כללי לפטריות מסוגים שונים, הוא מורכב מרשת קורים בגוון לבן – אפרפר המכונה תפטיר. מעל התפטיר מתחילים לצמוח גבעולים קטנים ובראשם גופי הרבייה של העובש המכונים נבגים. העובש מכסה משטחים שונים ומתפתח בקלות בחללים לחים ובסביבות רטובות, ניתן לזהות אותו יחסית בקלות כאשר מופיעים כתמים שחורים, אפורים או חומים על קירות, תקרות, ארונות ומשטחים נוספים, ובנוסף יש לעובש ריח טחוב, העובש עשוי להתפתח גם במערכת המיזוג במשרד. 

כדאי לדעת כי רבים משוכנעים שהעובש במשרד נוצר בגלל נזילות ובעיות איטום ורטיבות, אך למעשה העובש מתפתח לרוב בגלל תופעת העיבוי הנוצרת עקב הפרשי טמפרטורה בין פנים לחוץ. אם מבחינים בכתמי עובש על קירות ותקרת המשרד בגוון צהבהב ובנפיחויות וקילופי צבע, התופעה נגרמת עקב רטיבות, אך במקרה שמגלים כתמים גדולים וכהים כנראה שהעובש התפתח בגלל עיבוי ויש להסירו בעזרת אנשי מקצוע מיומנים.

האם עובש מסוכן לבריאות?

עובש, מעבר להיותו מפגע אסתטי קשה, מהווה סכנה בריאותית לעובדי המשרד. הסיכון הבריאותי הוא בעיקר לקבוצות סיכון כמו מבוגרים ואסתמטיים. ראוי לציין כי לא כל סוגי העובש הם רעילים ומסוכנים לאדם, אך חשיפה ממושכת לעובש רעיל עשויה להוביל לבעיות בריאות כמו קשיי נשימה, עייפות מוגברת, עיניים לחות, שיעול בלתי פוסק, גודש באף, התעטשויות רבות, אלרגיות, בעיות עצביות ובמקרים חריגים וחמורים לתמותה.

העובש מסכן את בריאות העובדים במשרד, הוא גורם לתחלואה גבוהה, להפסד ימי עבודה בגלל מחלות ואלרגיות, לפגיעה חמורה בפריון העבודה והוא משפיע לרעה על תפקודי העובדים. יש לציין כי העובש מפריע גם מבחינה אסתטית ואם קירות המשרד מלאים בכתמים שחורים העובדים יושפעו לרעה מהמראה הלא נעים, ולקוחות עשויים לעזוב את החברה. כמו כן, העובש מהווה מפגע ריח בלתי נסבל לכן המוטיבציה של העובדים תפחת והם יסבלו קשות מהריח הטחוב וישקלו מעבר למקום עבודה אחר.

איך לטפל נכון בבעיית עובש במשרד?

כאשר מזהים כתמי עובש במשרד יש לטפל בבעיה באופן יסודי ומהיר. מעבר להסרת כתמי העובש מהמשטחים הנגועים יש לטפל במשטח באמצעות חומרים איכותיים נגד עובש כדי לקטול את הפטריות ולמנוע את התפשטותן למקומות נוספים בחללי המשרד. 

חשוב לאבחן את הבעיה שגרמה להתפתחות העובש במשרד, לכן אם קיים חשש שהעובש התפתח בגלל נזילה או בעיות איטום מומלץ להזמין מומחה לאיתור נזילות וכשלי איטום על מנת לפתור את הבעיה ולמנוע את חזרתו של העובש.

מהם הפתרונות לטיפול בעובש במשרד?

טיפול והסרת כתמי עובש במשרד מחייב ציוד וחומרים איכותיים ומתקדמים. יש לטפל בבעיה שהובילה להתפתחות העובש ורק אז להסיר את כתמי העובש מהיסוד. טיפול מקצועי בעובש במשרד מונע את החזרה שלו לצמיתות, לכן ברוב המקרים זהו הפתרון המומלץ והנכון ביותר למשרדים. יחד עם זאת, אפשר לטפל בעובש גם בשיטות עשה זאת בעצמך, יש לרכוש חומר נגד עובש ולנקות את הכתמים על פי הנחיות היצרן.

הנחיות לטיפול בכתמי עובש בשיטות ע.ז.ב:

  • ריסוס ויישום החומר על כתמי העובש.
  • המתנה קצרה לכמה דקות כדי לתת לחומר לעבוד.
  • ניגוב המשטח ושיוף קל בהתאם לצורך כדי להסיר כתמי עובש.
  • צביעת האזור באמצעות צבע נגד עובש ופטריות (שתי שכבות).