חומרי החיטוי המומלצים ביותר לבית

חומרי החיטוי המומלצים ביותר לבית

התפשטות נגיף הקורונה העלתה למודעות את חשיבות החיטוי בתהליך הניקיון ולפתע כולם החלו לחבוש מסיכות, לעטות כפפות ולהשתמש באלכו ג'ל כחלק מהמאבק בקורונה.
חיטוי הכרחי לשמירה על הבריאות ויש לזכור שנגיפים יכולים להישאר זמן רב באוויר ועל גבי משטחים שונים ולכן, לא תמיד מספיק ניקיון יסודי על מנת להיפטר מהם ויש צורך בחיטוי.

מהם ההבדלים בין ניקיון לחיטוי?

ההבדל המרכזי בין תהליך ניקיון לתהליך חיטוי טמון באופי התהליך עצמו ובשימוש בתכשירים ייעודיים. מטרתו של חיטוי הוא השמדת וירוסים וחיידקים וניקיון נועד להיפטר מלכלוך וגם הוא כמובן חשוב לאיכות החיים ולבריאות. עם זאת, חומרי ניקוי לרוב מנקים היטב משטחים שונים, אבל  החיידקים יכולים להתקיים גם על משטחים נקיים.

בשימוש במכשור עוצמתי ייעודי לחיטוי ניתן לחסל מיקרואורגניזמים המהווים סכנה בריאותית והחיטוי בהחלט יכול להפחית את כמות החיידקים וכך גם לצמצם את הסיכון למחלות שונות.

מה כדאי לחטא בבית?

חשוב מאוד לדאוג לחיטוי של הבית והמשרד על בסיס קבוע במיוחד בתקופות של תחלואה גבוהה או חשש מפני התפרצות או התפשטות ועל אחת כמה וכמה אזורים "המועדים לפורענות". למשל, אזורים בהם נוגעים אנשים רבים ובמגוון הזדמנויות כמו למשל, ידיות של רהיטים או ברזלים, שלט הטלוויזיה, מעקות, מעליות, מתגי תאורה, אסלות שירותים ומשטחי המטבח – אזור זה במיוחד דורש התייחסות בשל הרגישות של מגע המזון עם מזהמים למיניהם כמו ליסטריה, סלמונלה ועוד. חיידקים ווירוסים מסוכנים לבריאות ויכולים גם לגרום ולהחמיר מצבי אלרגיה. 


כיצד עובדים חומרי חיטוי?

בעוד בתעשייה ובמשרדים לרוב יש סטנדרטים ובמפעלים גם רגולציה לפיקוח ובקרה על תהליכי סטריליזציה, הרי שבבית הניקיון והחיטוי בידיים שלכם. הבשורות המעודדות הן שבהחלט ניתן למנוע התפשטות של מזהמים על ידי חיטוי ושמירה על היגיינה.

על מנת לבצע תהליך של חיטוי יש לבצע ניקיון מקדים שהוא הבסיס לתהליך חיטוי מוצלח שעובד טוב יותר על גבי משטחים או אזורים נקיים. על מנת לבצע חיטוי משתמשים בשיטות שונות ובמכשור מתקדם כולל שטיפה בלחץ ובקצף. כמו כן, תכשירי ניקוי עוצמתיים אנטי בקטריאליים, פעילי שטח, דטרגנטים ועוד אשר מטרתם להגן על הבית מפני חיידקים ולהשמיד אחוז גבוה מהחיידקים. אקונומיקה ועוד תכשירי חיטוי מבוססים על חומצות ו/או חומרים פעילים עוצמתיים וחשוב מאוד לבחור תכשירים אמינים ולהקפיד גם על ההוראות בעת השימוש כמו למשל, שמירה על העיניים ושמירה על מרחק.

מעבר לכך, חשוב שהתכשיר יהיה אפקטיבי אך גם לא יסב חלילה נזק לריהוט או למשטחים ולרוב יש לבחון את התאמת התכשיר לסוג התשתית. כך למשל, ישנם חומרי חיטוי ייעודיים לאסלה וכן חומרי ניקוי ייעודיים למטבח.

ישנם חומרים שעובדים בשיטת ההקצפה כדי שהחומר יוכל להגיע למקומות סגורים או למקומות שקשה יותר לנקות אותם בעוד חומרים אחרים עובדים בשיטת ריסוס. כמו כן, מגבונים לחיטוי של משטחים וכן סבונים אנטי בקטריאליים לחיטוי אלמנטים שונים בבית. יש לקחת בחשבון שינם משטחים רגישים במיוחד לחומרים אנטי בקטריאליים ולתהליך החיטוי אך יש אלטרנטיבות גם למצבים אלה – הכל עניין של ידע, מקצועיות ומיומנות וכמובן, ספקים איכותיים ומקום אמין לרכוש ממנו את האספקה הנחוצה לתהליך החיטוי.

חיטוי על ידי מקצוענים

בחירת ושימוש בחומרי חיטוי יכולה להיות משימה מורכבת, שלא לדבר על הציוד הנלווה לצורך מיגון לעיניים ולידיים ולעיתים אפילו מגפיים ייחודיות. לכן, כדאי להסתייע בחברת ניקיון המצוידת בחומרים מעין אלה שעומדים בתקנים המחמירים ביותר ויודעת להשתמש בהם ביעילות ובביטחון להשגת התוצאות הטובות ביותר של חיטוי מרבי בשטח.